среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztacheta PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PCV wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachety z plastiku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na plot i bramę sztachetowa unosi się z głazów wielorakiego układu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z fragmentów o nieproporcjonalnych konturach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий