понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztachety z plastiku buduje się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja również takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć również bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają również sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC z Wadowic zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, lecz powinno się je regularnie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu z Szklarskiej Poręby stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий